"Методи та прийоми оздоблення Великодніх панно. Пасхальна символіка".




ПЛАН – КОНСПЕКТ
ЗАНЯТТЯ У ТВОРЧОМУ ОБЄДНАННІ
«КОЛОСОК»








ОСНОВНИЙ РІВЕНЬ


III РІК НАВЧАННЯ

Тема заняття: Методи та прийоми оздоблення Великодніх панно.
                                  Пасхальна символіка.

Мета заняття: I. Виховна: протягом заняття ще раз нагадати гуртківцям про те, як весь християнський світ урочисто і шанобливо святкує найвеличніше, найторжественіше свято Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, про ті чудові звичаї та традиції, які побутують серед українського народу та передаються з покоління в покоління.
                        II. Практична: налаштувавши гуртківців морально і духовно на проведення заняття навчити їх правильно обирати фон для обраних ескізів робіт, правильно оздоблювати ту чи іншу деталь панно за допомогою лаку з додаванням різноманітних кольорових блискіток, бісеру, стеклярусу, стразів, намистин, т.п. Навчитися правильно використовувати під час оформлення панно основного елемента пасхальної символіки – писанок, зокрема викладених бісером: «дзвонів», «герданів», «голубів», тощо.

Інструменти та матеріали: Соломка біла, жовта, коричнева, простий олівець або ручка, ножиці, калька, клей ПВА, клей «Дракон», пензлик для клею та лаку, картон (товстий) або ДВП для натягування тканини, атлас різних кольорів, коробка для обрізків, бісер, стеклярус, намисто та стрази, паркетний лак, рамка.


ХІД ЗАНЯТТЯ:
Вступне слово керівника гуртка про тему заняття, та велике значення святкування Великодня в християнському світі:
Найвеличніше свято усіх православних християн – Великдень – Воскресіння Христове. Весь світ радується і веселиться, бо Ісус Христос Воскресився. Воскресіння Христа – це найбільша найсильніша запорука роду людському на майбутнє воскресіння до нового і вічного життя – радісного і щасливого.
Свято Христового Воскресіння має ще такі назви Свято Пасхи, Велика Неділя Пасхи, а найбільш поширена назва цього свята – Великдень. Слово Пасха означає (з єврейської мови) «перехід» і «ягня». Свято Пасхи святкували на спомин визволення вибраного народу Божого з єгипетської неволі. Для Християн Пасха – це символічний дворазовий перехід Ісуса Христа: від життя до смерті й від смерті до життя.
Перший перехід – сумна «Хресна дорога» Ісуса Христа. Другий – воскресіння, радісне і торжествуюче.
Тиждень від Квітної Неділі до Великодня називають «страсним тижнем».
Великий Четвер перед Великоднем називають ще Чистим Четвергом. На подвірях, у будинках, на кладовищах прибирають, готуючись до Святого Дня. У Четвер в церквах служать Літургію, читають про страсті Христові при запалених свічках, які люди після відправи всю дорогу несуть запаленими додому. Ці свічки бережуть дім від грому й блискавки, всього нечистого.
Дуже відрізняється обряд Богослужіння у Велику Пятницю. В цей день, як написано в «Біблії», Христос терпів тяжкі муки. Він у терновому вінку ніс хрест на гору Голгофу, де його розіпяли.
Невід’ємною частиною обряду є Плащаниця – кривава історія спасіння роду людського. Плащаниця це простирадло, в яке завинули мертве Тіло Христа, коли його клали до гробу.
У нашого народу  Свята Плащаниця у великій пошані, у почитанні та любові. У велику Пятницю всі постять і з великою побожністю приступають до цілування Святої Плащаниці. Перед і після цілування Плащаниці три доземні поклони зі словами: «Претерпів ти за нас страсті, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас!»
В українського народу побутують чудові звичаї і традиції святкування Великодня, які передаються з покоління в покоління. (На даному етапі заняття відбувається діалог між керівником гуртка та вихованцями про традиції святкування Великодня в їхніх сім’ях та нашій місцевості взагалі).
Ось чому приступати до виготовлення панно на Пасхальну тематику ми повинні з великою відповідальністю, чистими душею та серцем, добрими думками та помислами, оскільки в тій чи іншій формі ми будемо зображувати найдорожче для роду людського – святе Христове Воскресіння.


ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА ЗАНЯТТЯ.
1. Керівник гуртка демонструє роботи Пасхальної тематики минулих років, за допомогою яких гуртківці мають змогу побачити в закінченому вигляді завдання, які стоять перед ними.
За допомогою готових робіт, як наглядних посібників, аналізуються:
а)  кольори тканини, що служитиме фоном майбутнього панно;
б) кольори бісеру, стразів, стеклярусу, намиста, які використовуються для прикрашання панно, надання святковості і завершеності;
в) особлива увага звертається на ті елементи панно, які потребують обов’язкового виділення, окраси:
- церковні хрести та купола;
- свічки та їх полумя;
- пасочки;
- писанки;
- елементи архітектури релігійних споруд;
- квіти, вербові гілочки;
- елементи одягу Спасителя та німб навколо Його Голови;
2. Керівник гуртка разом з гуртківцями аналізує, порівнює роботи Пасхальної тематики, виготовлені в різні роки, перераховуючи переваги кольорової гами в порівнянні з чорним фоном, який використовувався до недавнього часу.
3. Керівник гуртка акцентує увагу гуртківців на тому, що кольори, використані для аплікацій соломкою у Пасхальних панно, є практично такими ж (і бути іншими не можуть), що традиційно використовувались у народному писанкарстві.
4. Керівник гуртка роздає гуртківцям ескізи пасхальних робіт. В залежності від внутрішніх уподобань, набутих умінь та навичок вихованці обирають те чи інше панно, визначаються, чи будуть працювати індивідуально, або ж виконувати колективну роботу.
5. Спільно з керівником гуртка діти детально аналізують кожну роботу (ескіз), обираючи фон для панно і обґрунтовуючи свій вибір, визначають деталі, які необхідно виділити і прикрасити; відбирають матеріали (з урахуванням їхнього кольору), які підуть на прикраси: бісер, стрази, стеклярус, намистини і т.п.
6. Керівник гуртка, враховуючи творчий потенціал та здібності того чи іншого гуртківця, в залежності від обраного ескізу, дає рекомендації щодо використання в Пасхальних панно «дзвонів»  та «герданів», або ж «голубів».
7. Підготовлені морально і практично діти розпочинають роботу над пасхальними панно.
(Після кожних 45хв. занять робиться 5-хв. перерва).  



ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ.
Керівник гуртка разом з вихованцями у формі співбесіди, діалогу визначають все те нове, про що дізналися на занятті:
-         що таке Великдень, його значення в православному світі. Традиції святкування найбільшого свята людства;
-         пасхальна символіка кольору, яка також використовується в писанкарстві;
-         елементи панно, які потребують обовязкового прикрашення та виділення;
-         матеріали, які необхідні для прикрашання панно;
-         «дзвони», «ґердани» та «голуби» як елементи прикрас Великодніх панно.
Під час проведення підсумків заняття доцільно прочитати 1-2 вірші про Великдень, які вивчаються гуртківцями заздалегідь і які мають підкреслювати урочистість та відповідальність виготовлення Великодніх робіт.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Натягнути тканину обраного кольору на картон або ДВП та оформити у раму за допомогою клею ПВА або цвяхів (на вибір), естетично оформити задню частину панно, готуючись таким чином до поступового нанесення деталей роботи на підготовлений фон і остаточного завершення виробу.

Немає коментарів:

Дописати коментар