"Космічні фантазії"





ПЛАН – КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ У ТВОРЧОМУ ОБ’ЄДНАННІ «КОЛОСОК»



ОСНОВНИЙ РІВЕНЬ
IV РІК НАВЧАННЯ

Тема заняття: Космічні фантазії.
Мета заняття: I. Виховна: протягом заняття розповісти гуртківцям про красу та велич Всесвіту, навести яскраві приклади освоєння космосу та їх важливість у сучасному існуванні людства.
                                    II. Практична: з допомогою керівника гуртківці повинні проаналізувати підібрані ескізи робіт та згідно з обраним малюнком вірно обрати фон для майбутнього панно, обміркувати методику виготовлення кожної деталі роботи за допомогою підбору кольорової гами соломки, напрямку наклеювання та її відтінювання праскою чи випалювальним пристроєм. Діти мають визначитися з доцільністю використання для естетичного оформлення роботи різноманітних блискіток, бісеру, стразів та декоративного каміння, які б допомогли глибше розкрити задум кожної творчої роботи.
Інструменти та матеріали: Соломка біла, жовта, коричнева, простий олівець або ручка, ножиці, калька, клей ПВА, клей «Дракон», пензлик для клею та лаку, картон (товстий) або ДВП для натягування тканини, тканина різних кольорів, стрази та бісер, декоративне каміння (за необхідності), паркетний лак, рамка.

ХІД ЗАНЯТТЯ
Вступне слово керівника творчого об’єднання про тему заняття, про величезне значення дослідження космосу та його вплив на людство:
В космічному просторі відбуваються найцікавіші події. Багато явищ, притаманні космосу, ми майже не помічаємо, але вони все ж таки є. До того ж, космічні відстані настільки великі, що здається, наче ми живемо досить відокремлено. Але це далеко не так. Вивчаючи географію та фізичну природу Землі, можна знайти безліч доказів того, що наша планета формувалася при безпосередній участі космосу.
Неможливо ізолювати Землю і людство від простору Всесвіту. Всі процеси, про які знає сучасна наука, підкреслюють єдність земного і небесного. У природі ніщо не може порівнятися з величчю Всесвіту. Все, що нас оточує, - це світ безкінечних перевтілень. І хоч саме слово Космос, в перекладі з грецького, означає  порядок, все ж таки там, в космосі, відбуваються постійні зміни. Людство, бажаючи дізнатися якомога більше про Всесвіт, створює за новітніми технологіями космічні кораблі, зонди, супутники – запускаючи їх у космічний простір, аналізує, вивчає, фотографує все те незвідане, але таке бажане в пізнанні.
Для сучасності все це є дуже важливим і впливовим, тому керівник акцентує на цьому дитячу увагу, спонукаючи їх цим самим до фантазування та бажання у майбутньому досліджувати та розкривати космічні таємниці.

ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА ЗАНЯТТЯ
1.  Керівник творчого об’єднання демонструє роботи космічної тематики минулих років, за допомогою яких гуртківці мають змогу побачити в закінченому вигляді завдання, які стоять перед ними.
За допомогою готових робіт, як наглядних посібників, аналізуються:
-         Кольори тканини, що служитиме фоном майбутнього панно;
-         Кольорова гама соломки, яка повинна якомога реалістичніше передати зображення космічних кораблів, міфічні уявлення предків про космос чи те незвідане, яке є лише в нашій уяві.
-         Підбір бісеру та стразів відповідного та доречного кольору для виконання робіт на космічну тематику.
     2. Педагог разом з гуртківцями аналізує, порівнює роботи космічної тематики, виготовлені у різні роки та пояснює зображені на них мотиви.
      3. Керівник роздає гуртківцям ескізи робіт космічної тематики. В залежності від внутрішніх уподобань, набутих умінь та навичок вихованці обирають те чи інше панно (за рівнем складності), або ж створюють власні ескізи; визначаються з формою виконання панно: індивідуальною чи  колективною.
       4. Спільно з керівником вихованці аналізують роботи та підбирають для них колір фону, обгрунтовуючи свій вибір; визначають деталі, які необхідно прикрасити та визначаються з матеріалами, які підійдуть для оздоблення закінченої роботи: бісер, стрази чи дрібне декоративне каміння.
       5. Підготовлені морально та практично діти розпочинають працювати над вибраним панно.

        (Після кожних 45 хв. Робиться 5-хв. перерва)

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ
    Керівник разом з вихованцями у формі співбесіди аналізують ті завдання, які стоять перед ними в процесі виконання робіт на космічну тематику, зупиняються на моментах набутих нових знань про Всесвіт:
-         Що  таке Всесвіт та його значення у сучасному житті людини.
-         Значення кольорової гами соломки, яка б найреалістичніше передавала зображений на ескізі задум майбутньої роботи.
-         Педагогом ще раз  звертається увага на елементи панно, які потрібно виділити та прикрасити.
-         Обговорюються матеріали, які необхідні для оздоблення панно.     

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Натягнути тканину підібраного кольору на картон або ДВП та оформити у раму за допомогою клею «Дракон» або цвяхів (на вибір), попрацювати над  естетичним оформленням задньої частини основи, готуючись таким чином до поступового нанесення деталей роботи на підготовлений фон.
2. За бажанням підготувати невеличкий реферат або ж повідомлення про цікаві моменти історії дослідження космосу.





Відвідувачам блогу пропоную ознайомитися з колективною роботою вихованців основного рівня навчання. Розмір роботи 125х75см



Тема космічних фантазій надзвичайно популярна у дитячому середовищі. Гуртківці працюють над виконанням конкурсних панно із великим задоволенням, намагаються якнайяскравіше втілити свої творчі задуми та ідеї. Вашій увазі – невеличкий реферат, який підготувала Гусар Дана до своєї роботи «На Місяці», який є результатом проведеного заняття «Космічні фантазії».



         Опис роботи
            «На Місяці»



                                            Виконавець:    Гусар Дана (13 років)
                                            Заклад освіти: Сокирянський РЦТДЮ
                                            Творче об’єднання “Колосок»
                                            Керівник:         Кропельницька О.А.

                                  Сокиряни – 2015р.



Всесвіт – споконвічна загадка буття, принадна таємниця. Бо немає кінця пізнання, є лише безупинне подолання кордонів невідомого. Але як тільки зроблено один крок – відкриваються нові горизонти. А за ними – нові таємниці.
З усіх картин природи, що розгортаються перед нашими очима, найвеличніша – картина зоряного неба.
Ми можемо облетіти або об’їхати всю земну кулю, наш світ, де ми живемо. А зоряне небо – це неозорий, безкінечний простір, заповнений іншими світами. Кожна зірочка, яка навіть ледве помітно мерехтить у темному небі, - це величезне світило. Зоряне небо – невелика частина безмежного космосу. Земляни всіх поколінь завжди дивились на нього з неабиякою цікавістю і тривогою. А що там далі? Чи десь ще є істоти схожі на нас? Чого чекати від космосу – добра  чи зла?
Спостерігаючи небесні явища, людство поступово нагромаджувало дедалі більше знань про світ небесних світил. Учені змогли визначити віддалі до зір, дізнатися про вагу Сонця та його хімічний склад, завбачили майбутні затемнення Місяця і Сонця, час появи хвостатих світил-комет. Але минуло багато віків, перш ніж це вдалося зробити.
Вивчаючи небо, кожен може упевнитися, що воно сповнене руху і постійно змінюється. Ось спалахнула нова зоря і на кілька днів затьмила своїм світлом інші зорі.
Внаслідок якої світової катастрофи стався цей спалах її блиску?
Ось з’явилось у межах сонячної системи нове небесне тіло – комета, з великим, немов вогняним, хвостом, що сягнув на півнеба. Швидко пролітаючи крізь стрій планет, комета плавно обходить Сонце і зникає в безвісті… А інша комета, кружляючи навколо Сонця, подібно до планет, розсипається на рій дрібнісіньких невидимих камінців. Ці камінці мчать з величезною швидкістю і, влітаючи в атмосферу Землі, розжарюються і світяться. Тоді в темному небі зблискують «падаючі зорі» - метеори. Здебільшого вони перетворюються в пару, але деякі, більші, долітають до Землі.
Камінь з неба! Це вісник далеких світів…
А ось тільки-но зайшло Сонце. На фоні червонуватої заграви яскраво вимальовується вузький блискучий серп, горбом звернений в бік зниклого Сонця. Недовго доводиться ним милуватись. Незабаром і він опускається услід за Сонцем під горизонт. При цьому говорять «Народився новий Місяць».
Місяць – найближче до нас небесне тіло. Він обертається навколо Землі і є її супутником в русі навколо Сонця. Такі самі супутники пізніше відкрили і в багатьох інших планет.
Вцілому, друга половина двадцятого сторіччя стала епохою освоєння космосу. Це грандіозне звершення сучасного людства обумовлено не тільки тим, що з’явилися наукові, технічні й технологічні можливості створення космічних апаратів, а й потребою людського суспільства в здійсненні цілого ряду акцій, які на даному етапі розвитку науки і техніки можуть бути виконані лише за допомогою штучних супутників Землі і космічних станцій.
Від гіпотез про природу планет і будову космосу, люди перейшли до всебічного і безпосереднього вивчення небесних тіл і міжпланетного простору за допомогою ракетно - космічної техніки.
Першим об’єктом досліджень став Місяць. Не тільки тому, що він є найближчим до нас небесним тілом, але й тому, що вивчення Місяця важливе для розуміння походження й еволюції Сонячної системи. Здійснення польоту на цю планету виявилося дуже складною науковою і технічною проблемою. З 1958 по 1966 роки здійснено понад десять спроб посадки на Місяць, проте всі вони були невдалими… І ось ракета-носій зі станцією «Луна-9» стартувала 31 січня 1966 року, а вже 3 лютого станція зробила першу м’яку посадку на поверхні Місяця в Океані Бур. Сферичний спусковий апарат відокремився від рухового відсіку, опустився на поверхню, розкрив чотири пелюсткові панелі, що закривають антени і телекамеру, і передав на Землю панорамне зображення місячного ландшафту (саме цей момент я і намагалася зобразити на своєму панно). З’ясувалася структура грунту – виявилося, що в місці посадки він досить щільний, начебто пемза. Зі станцією було проведено сім сеансів зв’язку загальною тривалістю більше восьми годин.
В результаті посадки станції було доведено можливість безпечної посадки на Місяць. Це було особливо важливо, оскільки до цього моменту вважалося, що поверхня цієї планети складається з шару пилу, який може становити в товщину кілька метрів і будь-який об’єкт просто б «потонув» у ньому. Натомість отримали телевізійне зображення, на якому чітко видно каміння.
В подальшому було здійснено ще багато таких висадок, також доставлені місяцеходи, які разом зі станціями провели тривалі дослідження Місяця і навколоземного простору.
Тепер після успішних запусків штучних супутників Землі, космічних ракет, кораблів-супутників і польотів у космосі кораблів з людиною на борту стає можливим здійснення міжпланетних перельотів і насамперед польоту на Місяць – найближче до Землі небесне тіло. Продовжуючи тогочасні дослідження, можна краще вивчити природу цієї планети, а з її поверхні зручніше буде спостерігати інші світи, робити нові відкриття.
Мені дуже подобається читати про космос як наукову літературу, так і художньо-фантастичну, що в свою чергу і надихнуло мене на створення цієї роботи. Адже як можна не відзначити перше вдале приземлення станції на Місяці? Я намагалася якомога реалістичніше зобразити космічний апарат, який приземлився біля Місячних кратерів з направленими на Землю антенами.  
         Робота виконана у техніці художньої обробки соломки. Кольорова гама основи панно підібрана відповідно до космічних кольорів. Сподіваюся на вдале розкриття конкурсної теми, адже космос кожного із нас манить до себе, криє в собі безліч таємниць, які б дуже хотілося збагнути, осягнути та розкрити .

Фотографії робіт вихованців творчого обєднання «Колосок» на космічну тематику




Немає коментарів:

Дописати коментар